Czy mogę samodzielnie przewieźć zwłoki? Przepisy, dostępne usługi

Przewóz zwłok z zagranicy, a także w kraju, musi odbywać się na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. Wskazują one między innymi na rolę specjalistów, a więc osób dysponujących konkretnymi uprawnieniami. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega transport zwłok i o czym w tej sprawie musisz pamiętać? Potrzebne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. 

Czy można samodzielnie przewozić zwłoki?

 Nie, prawo nie pozwala na samodzielny przewóz zwłok, niezależnie od tego, jak długa będzie to trasa. Przepisy wskazują, że transport zwłok powinien odbywać się przy pomocy dostosowanego do tego pojazdu. Mowa tu, rzecz jasna, o karawanie. Co ważne, musi on spełniać normy techniczne i sanitarne. 

O jakich jeszcze zasadach wspomina prawo? Firmy zajmujące się przewozem zmarłych muszą dysponować odpowiednim pozwoleniem, które jest wystawiane przez inspektora sanitarnego. Jak nietrudno się domyślić, kieruje się on bardzo surowymi zasadami, co ma zagwarantować poszanowanie dla zmarłych, a także zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. 

Między innymi z tego powodu pozwolenie jest potrzebne również w przypadku przewozu zwłok innymi środkami transportu, na przykład koleją lub drogą wodną. 

Pozostałe zasady dotyczące transportu zwłok: 

  • wykorzystywany pojazd musi zawierać wyraźne oznaczenie, tak aby jasne było jego przeznaczenie,
  • za przewóz zwłok powinien odpowiadać wyszkolony specjalista, dysponujący uprawnieniami,
  • trumna znajdująca się w pojeździe musi zostać zabezpieczona przed przesuwaniem się i wszelkimi uszkodzeniami,
  • wnętrze pojazdu musi zostać zdezynfekowane, by nie stwarzało zagrożenia biologicznego.

Czy można samodzielnie przewozić urnę z prochami?

 Przepisy dotyczące transportu ciała w trumnie są dość rygorystyczne, przez co nie pozostawiają zbyt dużej swobody rodzinie zmarłego. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w przypadku urny z prochami. 

Jak się bowiem okazuje, urna może być przewożona przez uprawnione osoby, a więc także przez rodzinę. W tym celu jesteś w stanie wykorzystać dowolny środek transportu, nie tylko samochód. 

Oczywiście istotne jest właściwe zabezpieczenie urny. Powinna być szczelnie zamknięta, a jej konstrukcja odporna na uszkodzenia, tak aby nie istniało zagrożenie rozsypania prochów. 

Przewożenie urny z prochami z zagranicy

 Jeżeli urna transportowana jest wyłącznie na terenie Polski, jedynym potrzebnym dokumentem będzie potwierdzenie wykonania kremacji. Jeśli jednak jest to przewóz prochów z zagranicy, potrzebujesz stosownych zezwoleń wydawanych przez konsula, a także polskie władze lokalne – starostę, prezydenta itd. 

Do tego powinny dojść jeszcze inne ważne dokumenty, spośród których wymienić trzeba akt zgonu. Jeżeli więc chcesz uniknąć ewentualnych problemów, musisz odpowiednio się przygotować i dokładnie zbadać temat. 

Transport zwłok przez zakład pogrzebowy

 Nie da się ukryć, że powyższe informacje mogą wydać się mocno skomplikowane. I to niezależnie od tego, czy dotyczą przewozu trumien czy urn. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem wydaje się współpraca ze specjalistami, którzy zrobią wszystko za Ciebie. 

Kogo szukać? Postaw na ceniony zakład pogrzebowy. Najlepiej taki, który oferuje usługi o charakterze kompleksowym. Zajmie się on wszystkim, całą procedurą pogrzebową. Wśród usług realizowanych przez takie podmioty należy wymienić na przykład: 

  • transport zwłok z Polski i zagranicy,
  • pomoc w załatwieniu formalności (mowa chociażby o zasiłku pogrzebowym),
  • organizacja pogrzebu: tradycyjnego, świeckiego itd.,
  • przygotowanie ciała zmarłego,
  • stworzenie oprawy muzycznej i kwiatowej,
  • sprzedaż trumien i urn,
  • pogotowie pogrzebowe,
  • przekształcenie grobu, obniżenie szczątków, stworzenie nagrobków (usługi cmentarne).

 

Dobry zakład pogrzebowy zatrudnia doświadczonych, przeszkolonych pracowników, którzy dysponują niezbędnymi uprawnieniami i umiejętnościami. Dzięki temu możesz liczyć na pełną pomoc w tym jakże trudnym okresie.

Najnowsze

Zobacz też