Drukarki fiskalne dla samochodowego transportu pasażerskiego

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Nieustannie zmieniające się przepisy i różne praktyki przedsiębiorców, jakie obserwuje się na rynku powodują, że kwestia drukarek dla samochodowego transportu pasażerskiego znajduje się w kręgu zainteresowań przedsiębiorstw transportowych. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż każdy przewoźnik, który chce zajmować się organizacją przewozów samochodowych w transporcie pasażerskim musi zaopatrzyć się w specjalną drukarkę, tak zwaną „bileterkę.” Co to za urządzenie i w jaki sposób działa? Garść przydatnych informacji na ten temat – poniżej.Źródłem przepisów jest art. 111 pkt 1 ust 3d Ustawy o podatku od towarów i usług. Mówi on, że jeżeli dla danego rodzaju czynności przewidziane są kasy rejestrację o zastosowaniu specjalnym (zalicza się do nich drukarki fiskalne typu bileterki), to podatnik jest zobowiązany do ich stosowania. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku aptek, które muszą stosować kasy o zastosowaniu specjalnym.

 

Spora część przewoźników nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż do transportu pasażerskiego nie wystarczy klasyczna kasa fiskalna. Wymagane są tu, wspominane powyżej, drukarki fiskalne typu bileterki. Wyjątek stanowi komunikacja miejsca, która jest całkowicie zwolniona z obowiązku sprzedaży przez kasy fiskalne. Drukarki z funkcją bileterki spełniać muszą kryteria techniczne uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27 sierpnia 2013 r w sprawie kryteriów oraz warunków technicznych, który muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Drukarki fiskalne typu bileterki posiadać muszą możliwość rozliczania ulg ustawowych bez względu na to, czy przewoźnik rozlicza je czy też nie. Jak mówi art 17 pkt 5 wymienionego powyżej rozporządzenia, kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji podczas świadczenia usług z zakresu transportu pasażerskiego posiadać muszą wyświetlacz dla operatora oraz kupującego. Wyposażone powinny być one także w funkcję rejestracji oraz naliczania dopłat do przewozów w podziale na dane kategorie ulg ustawowych. Niezbędna jest tu również funkcja sporządzania dobowych oraz miesięcznych raportów dopłat do biletów ulgowych.